گندمکاران در انتظار مطالبات معوق

پرداخت مطالبات گندمکاران طی امروز و دوشنبه هفته آینده آغاز خواهد شد. سرپرست معاونت بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در حالی این خبر را اعلام کرد که هرساله تاخیر پرداخت مطالبات گندمکاران مشکلاتی را برای این قشر به وجود می آورد.

به گزارش فرتاک اقتصادی،براساس آمار اعلام شده از سوی هیات مدیره معاون بازرگانی داخلی مطالبات باقی مانده گندم کاران حدود 17 هزار میلیارد تومان است و براساس آخرین تصمیمات مقرر شده تا بانک مرکزی از محل 10 درصد سپرده‌های بانک کشاورزی نزد بانک مرکزی، 15 هزار میلیارد تومان را پرداخت کند تا به این طریق مطالبات گندمکاران حساب کشاورزان واریز شود. اما حال این سوال مطرح می شود که تاکنون چه میزان از این مطالبات پرداخت شده است؟ معاونت بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص می گوید: تاکنون چهار هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران پرداخت شده و پرداخت مابقی مطالبات در جریان است.

هرساله با شروع فصل خرید تضمینی گندم شاهد تاخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران بوده ایم؛ بطوریکه این مسئله یکی چالش های اصلی میان گندمکاران و دولت محسوب می شد. در سال جاری نیز با توجه به نیاز دولت به خرید هرچه بیشتری گندم به صورت با توجه به جنگ اوکراین و کمبود گندم تاخیر در پرداخت مطالبات دلخوری هایی میان گندمکاران به وجود آورده است. متولیان این بخش پیش بینی کرده اند تا اوایل هفته آینده، مطالبات باقی مانده به ارزش ۱۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شود که با توجه به اظهار نظر حسن حنان عضو هیات مدیره، معاون بازرگانی داخلی این امر به همکاری بانک مرکزی بستگی دارد . با این حال در این خصوص حیدرعلی نصرسرپرست معاونت بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از پرداخت ۴ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران خبر داده و عنوان کرده مابقی مطالبات به زودی پرداخت خواهد شد.
رشد 28 درصدی خرید تضمینی گندم

با توجه به کمبود گندم در دنیا در سال جاری زراعی استفاده حداکثری از منابع داخلی می تواند بخش زیادی از نیاز داخلی را برطرف کند به همین منظور دولت در سال جاری سعی کرد با راضی کردن گندمکاران خرید تضمینی گندم از کشاورزان را افزایش دهد، براساس آمار از ابتدای سال جاری تا امروز به 4 میلیون و 461 هزار تن رسیده است و مقایسه خرید سال جاری با سال گذشته که برابر با 3 میلیون و 477 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود می توان گفت امسال میزان خرید گندم از رشد 28 درصدی نسبت به سال قبل برخوردار بوده است. به گفته متولیان این بخش نیاز کشور به آرد و گندم حدود 12 میلیون تن است که با توجه به خرید صورت گرفته تاکنون می توان گفت هنوز تا تامین نیاز داخلی فاصله بسیار داریم.