چرا مجلس با واردات خودرو موافقت کرد؟

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس‌ درباره مصوبه واردات ۷۰ هزار خودرو در سال آینده در مجلس گفت: مجلس با توجه به مطالبه عمومی مردم تشخیص داد به دولت اجازه دهد مجموعا ۱۰۰ هزار خودرو وارد کند.

به گزارش فرتاک اقتصادی،عزت‌الله اکبری تالارپشتی درباره مصوبه مجلس برای واردات ۷۰ هزار خودرو در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: معتقدم دولت واردات را به کسانی که اهلیت دارند بسپارد نه تجار، چون خودروسازی که اهلیت دارد می‌تواند از کمپانی وارد کننده امتیاز خط تولید خودرو وارد شده را بگیرد.

وی درباره ایرادات مجمع به طرح ساماندهی خودرو در مجلس افزود: به اتفاق با یکی از همکاران در مجمع با کمیسیون زیربنایی جلسه ای داشتیم ، گله مندم که کارشناسان این کمیسیون به روز نبودند. افکار عده‌ای خاص با هدف واردات خودروهای لوکس مطرح است که مورد تائید ما نیست.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن با انتقاد از اختلاف نظر نمایندگان دولت با نظر رئیس جمهور در جلسه مجمع گفت: در جلسه مجمع، نظر نمایندگان دولت بر عدم تغییر تعرفه واردات نسبت به سال قبل بود که این خلاف دستور رئیس جمهور در راستای رفع موانع واردات است. طبق نظر رئیس جمهور باید موانع اجرایی و قانونی رفع شود که مجلس در مصوبه طرح واردات رفع کرد و موانع اجرایی نیز توسط دولت باید رفع شود.
وی افزود: ایراد مجمع به طرح تعارض آن با اقتصاد مقاومتی است که نظر ما برخلاف این است چون خواسته مردم برای ما مهم است که از تبدیل شدن خودرو به کالای لوکس جلوگیری شود.

وی درباره تامین ارز مصرفی برای اجرای طرح واردات خودرو گفت: تمام ساز وکار اجرایی برای تأمین ارز مورد نیاز به دولت سپرده شده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن درباره انحصارگرایی بازار خودرو و فاصله چندین ساله بین واردات خودرو گفت: باید بخش خصوصی میدان‌داری کند در بخش خصوصی تولیدات خوبی داریم که با تولیدات دولتی قابل رقابت نیست، ساختار ایران خودرو و سایپا باید تغییر کند باید تولید رقابتی کند و متناسب با نیاز مردم تولید شود . باید بخش خصوصی هم وارد میدان شود.