پیش بینی موج جدید فروش در بورس /سهامداران محتاط شدند

نشانه های نزولی در بورس در حال آشکار شدن هستند و فعلا با توجه به معاملات روزهای گذشته، سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری دست به معامله می برند.

به گزارش فرتاک اقتصادی، بورس تهران در حالی که شاخص های آن در روز گذشته با کاهش مواجه شده اند، فعلا شرایط خیلی مساعدی ندارد. با توجه به افت 11 هزار واحدی شاخص کل در روز گذشته، دوباره خریداران محتاط می شوند و تا زمانی که نشانه هایی مبنی بر رشد بازار مشاهده نشود، معاملات به همین روال خواهد بود.

دیروز چند نشانه از احتمال منفی ماندن بورس مشاهده شد که البته این نشانه ها گرچه تایید کننده جو منفی در بازار هستند، اما از آنجا که خیلی قوی نیستند، می توانند در هر لحظه ملغی شوند و جای خود را به نشانه های مثبت بدهند.
فروشندگان دوباره جان گرفتند

اولین نشانه، قدرت گرفتن مجدد فروشندگان بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی که در هفته گذشته فقط در روز چهارشنبه به نفع خریداران بود، در معاملات دیروز دوباره به سود فروشندگان شد و به عدد 0.89 رسید. با این حساب دوباره فروشندگان قوی تر از خریداران شده اند که این نکته ای مهم برای پیش بینی روند آینده بازار است.

موضوع دیگر، خروج 450 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار است که هرچقدر این خروج پول حقیقی ادامه پیدا کند، شرایط به سمت بدتر شدن می رود و نشان دهنده کاهش اعتماد سرمایه گذاران حقیقی به بازار است.

کاهش ارزش معاملات هم موضوع دیگری است که همواره توسط معامله گران حقیقی و حقوقی رصد می شود. دیروز ارزش معاملات خرد بازار حدود 5400 میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهارشنبه کاهش داشته است. ضمن اینکه در مقایسه با ارزش معاملات دو هفته گذشته هم شاهد روند کاهشی هستیم که ادامه دار بودن افت ارزش معاملات، سیگنالی منفی به بازار است.
اگر حمایت شاخص به سمت پایین شکسته شود…

تعداد نمادهای منفی هم در بازار دیروز بیش از 460 عدد بود که در مقابل 168 نماد مثبت، فعلا می توان گفت اکثریت بازار با افت مواجه شده که این افت قیمت، به بازار امروز هم کشیده خواهد شد.

گرچه ارزش صفوف خرید در بازار دیروز بیش از دو برابر ارزش صفوف فروش بوده، اما نباید این نکته را نادیده گرفت که بالا بودن ارزش صفوف خرید به دلیل صفوف سنگین دو عرضه اولیه (سآبیک و ددانا) و همچنین یک نماد پذیره نویسی شده (تفارس) است و اگر ارزش صفوف خرید این سه نماد را از کل صفوف خرید کسر کنیم، به عدد کوچکی در این بخش می رسیم.

با این حساب برای امروز می توان انتظار بازاری منفی در آغاز معاملات را داشت و درصورتی که عدد یک میلیون و 550 هزار واحد در شاخص کل نتواند به عنوان حمایت عمل کند، با شکسته شدن این محدوده حمایتی احتمالا یک موج فروش جدید در بازار شکل می گیرد.