پیش بینی بازار سهام ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی‌ 107 میلیارد تومانی بسته شد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، برای پیش بینی بورس امروز – شنبه ۲۱ خرداد- به روند بازار سهام در روزهای گذشته نگاه می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل بورس برای دومین روز صعود کرد و ۴ هزار و ۹۱۱ واحد بالا آمد. شاخص هم‌وزن ۲ هزار و ۳۳۵ واحد رشد کرد و شاخص کل فرابورس افزایش ۱۰۸ واحدی را پشت سر گذاشت.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۳۴۹ نماد رشد قیمت و ۲۷۷ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۵۵ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۵ درصد بازار افت قیمت داشتند.
سهم‌های صعودی

روز چهارشنبه در بورس شرکت فنرسازی زر (خزر)، شرکت سیمان سپاهان (سپاها) و شرکت سیمان هگمتان (سهگمت) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت داروسازی دانا (ددانا)، شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت (زکشت) و شرکت کشت و صنعت دشت خرم دره (زدشت) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
سهم‌های نزولی

در بورس شرکت قند ثابت خراسان (قثابت)، شرکت غلتک سازان سپاهان (فسازان)، و شرکت لعابیران (شلعاب) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه میهن (میهن)، شرکت بیمه معلم (ومعلم) و شرکت ریل سیر کوثر (حسیر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی‌ ۱۰۷ میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات چهارشنبه ۹ نماد صف فروش داشت و تعداد نمادهای صف خرید ۴۹ نماد بود. همچنین در این روز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۲۰ درصد کاهش یافت و ۷۰ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۵۸ درصد رشد کرد و در رقم ۱۷۷ میلیارد تومان ایستاد.

نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده آسیاتک) با صف‌ خرید ۳۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آسیاتک، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و فاذر (شرکت صنایع آذر آب) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد انرژی۱ (نهادهای مالی بورس انرژی) تعلق داشت که ارزش آن ۲۸ میلیارد تومان بود. پس از انرژی۱، نمادهای وآذر، فسازان، میهن و نمرینو بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

در هفته گذشته شاخص در مجموع روند کاهشی داشت و بیش از ۲۱ هزار واحد نزول کرد. شاخص در روز دوشنبه، افت سنگینی کرد و در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه رشد اندکی را پشت سر گذاشت.

روز سه‌شنبه هزار واحد رشد کرد و در روز چهارشنبه ۴ هزار و ۹۱۱ واحد بالا آمد.

در آخرین روز کاری هفته برخلاف روزهای پیشین شاخص هم وزن نیز رشد کرد و اغلب نمادهای بازار سبزپوش شدند.

حکشتی، شستا، فملی، جم پیلن، مبین، شبندر، شتران، شپدیس، کگل، تاپیکو، شپنا، فارس، خودرو، برکت و بفجر از بزرگان سبزپوش بورس بودند که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند.