پیش بینی بازار سهام یکشنبه ۴ اردیبهشت

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد معاملات بازار سهام در روز یکشنبه احتمالا با خودنمایی فروشندگان آغاز خواهد شد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، بورس تهران در حالی به استقبال اولین هفته معاملاتی اردیبهشت ۱۴۰۱ می رود که همچنان برتری در تابلو معاملات با خریداران است و متقاضیان نسبت به عرضه کنندگان قدرت بیشتری دارند.

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته ۳٫۹۹ درصد رشد کرد و شاخص هم وزن هم با رشد ۴٫۸۲ درصدی، قدمی بزرگ به سمت بالا برداشت. با توجه به وضعیت خوب بورس در هفته گذشته، پیش بینی ها درمورد بورس هفته اول اردیبهشت هم صعودی است.

با این حال به دلیل رشد تعدادی از نمادها و رسیدن به محدوده های مقاومتی، قدرت فروشندگان را نیز نباید نادیده گرفت. گرچه که در شرایط فعلی اکثر پارامترها به نفع بورس مثبت هستند و دید فعالان بازار سرمایه نیز به آینده بورس مثبت است، اما با این حال حرکت در مسیر صعودی همیشه با افت و خیزهایی همراه است که فروشندگان در چنین مواقعی خودنمایی می کنند.
نمادهای کوچک جان گرفتند

شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته که چهارشنبه بود، افت ۸۸۶ واحدی داشت که گرچه این افت بسیار کوچک و قابل چشم پوشی است، اما از آنجا که شاخص از دامنه های مثبت به محدوده های منفی رسید، می توان به قدرت گرفتن دوباره فروشندگان پی برد. اما با این حال در همان روز شاخص هم وزن رشد ۸۵۵ واحدی داشت که این موضوع نشان دهنده وضعیت بهتر در نمادهای کوچک و متوسط بازار است.

منفی بودن شاخص کل را می توان به ایجاد فشار فروش در نمادهای بزرگ بازار تعبیر کرد و مثبت بودن شاخص هم وزن نشان دهنده وضعیت خوب در نمادهای کوچک است.

میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد در هفته قبل ۶۰۹۱ میلیارد تومان بوده که این عدد در مقابل عدد هفته ماقبل آن که ۵۵۳۳ میلیارد تومان ثبت شده، رشد خوبی را نشان می دهد. با این حساب اگر این هفته هم ارزش معاملات خرد در بازار با افزایش همراه باشد، می توان به رشد بورس امیدوار بود.
خریداران دست به عصا می شوند؟

تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز نشان می دهد معاملات بازار سهام در روز یکشنبه احتمالا با خودنمایی فروشندگان آغاز خواهد شد. اما هنوز وضعیت بورس طوری نشده که فروشندگان بتوانند در مقابل خریداران دوام چندانی بیاورند و دوباره جریان تقاضا در بازار شکل خواهد گرفت.

تورم موجود در کشور یکی از مولفه هایی است که منجر به افزایش سودآوری شرکت ها می شود و در چنین شرایطی فعلا خریداران دست برتر را در معاملات بورس دارند. هرچند که عده ای نیز با شناسایی سود در سهام یک صنعت و ورود به صنایع دیگر، موج فروشی را در برخی صنایع ایجاد می کنند.