پیش بینی بازار سهام امروز

بورس تهران با ثبت رشد 15 هزار واحدی شاخص کل در معاملات روز گذشته، به استقبال معاملات امروز می رود. همچنان پیش بینی ها از روند معاملات بازار سهام مثبت است و انتظار می رود شاخص رشدی منطقی داشته باشد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با قرار گرفتن در ارتفاع یک میلیون و ۵۲۲ هزار واحد، به سقفی بالاتر از سقف روز ۳۰ فروردین دست یافت و با عبور از سقف قبلی، عملا راه خود را برای یک رشد دیگر هموار کرده است.

نکته مهم در معاملات فعلی بازار سهام این است که انتظارات غیر واقعی از بورس دور شده و عملا نقدینگی بین گروه ها و صنایع مختلف می‌چرخد و کمتر پیش آمده که طی یک ماه اخیر، بازار به طور یکدست سبز شده باشد.
سیگنالی از جانب ارزش معاملات خرد

یکی از مسائلی که در پیش بینی روند آینده بورس اهمیت دارد، ارزش معاملات خرد است. هرچه ارزش معاملات خرد بیشتر شود، نشان دهنده خروج معامله گران از حالت انفعالی و بی تحرکی است.

روز گذشته هم ارزش معاملات خرد به ۶۲۱۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز قبل از آن ۱۹ درصد افزایش داشت. میانگین معاملات سه روز گذشته بورس ۵۰۳۳ میلیارد تومان بوده و افزایش این رقم مسئله ای امیدوارکننده برای معامله گران است.
نقدینگی جدید تزریق شد

تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی نیز در روز گذشته مثبت بود. دیروز تراز نقدینگی معامله گران حقیقی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان مثبت بود که نشان دهنده اقبال آن ها به بورس است.

قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز ۱٫۲ برابر قدرت فروشندگان حقیقی بود که این موضوع نشان دهنده وضعیت خوب از نظر نسبت های خرید و فروش در کل بازار است.
تعداد اندک صف های فروش

از طرفی تعداد نمادهای دارای صف خرید در پایان بازار روز گذشته، حدودا ۱۵ برابر تعداد نمادهای دارای صف فروش بود. ۱۷۸ صف خرید در مقابل ۱۲ صف فروش، نشان دهنده وضعیت خوب این روزهای بورس است. ضمن اینکه ۶۸۴ میلیارد تومان نقدینگی در صف های خرید به انتظار خرید سهام نشسته بود و در مقابل، تنها ۱۳ میلیارد تومان سهام در صف های فروش قرار داشت.

برتری تعداد نمادهای مثبت در مقابل نمادهای منفی نیز موضوع بااهمیت دیگری است که در بازار روز گذشته مشاهده شد و اثرات آن به بازار امروز نیز کشیده خواهد شد. دیروز ۴۳۱ نماد با افزایش قیمت مواجه شدند و ۱۹۵ نماد منفی بودند.
امیدوار به رشد

با در نظر گرفتن تمام آیتم هایی که در روند بازار تاثیر گذار هستند، نتیجه ای جز برتری طرف تقاضا نمی توان گرفت. با این حال برتری خریداران به اندازه ای نیست که بتوان با اطمینان از مثبت ماندن بورس سخن گفت.

همچنان خریداران با احتیاط در حال سرمایه گذاری در سهام مورد نظر خود هستند و البته به دلیل چرخش نقدینگی در صنایع مختلف، در برخی نمادها نیز طرف عرضه قدرت بیشتری دارد.

با این حساب می توان انتظار داشت امروز هم بازار مثبت بماند و شاخصی متعادل و رو به بالا را شاهد باشیم.

البته با توجه به اینکه امروز چهارشنبه است و در هفته های گذشته در روزهای چهارشنبه عرضه ها بیشتر از سایر روزها بوده، بعید نیست مجددا فروشندگان بازار را در اختیار بگیرند. با این حال همچنان نشانه هایی مبنی بر اینکه قدرت فروشندگان به طور چشمگیری بیشتر از خریداران باشد، در بازار مشاهده نشده است.