پژو 207 در آستانه انفجار قیمت؟

قیمت پژو 207 در آستانه فتح قله ای جدید در بازار قرار گرفت؛ این قیمت جدید می تواند قله قیمتی تازه ای برای پژو 207 در بازار ایجاد کند.

به گزارش فرتاک اقتصادی، ایران خودرویی ها با هماهنگی بورس کالا روز 30 آبان ماه 1401 پژو 207 با گیربکس دستی و فرمان برقی را به بورس کالا می برند. براساس اطلاعات منتشره شده قرار است خودروساز ساکن کیلومتر 14 جاده مخصوص هزار دستگاه از این محصول هاچ بک خود را با رنگ سفید روی تابلوی بورس کالا عرضه کند. موعد تحویل این خودرو سه ماهه در نظر گرفته شده است.

قیمت پایه در نظر گرفته شده برای این خودرو 187 میلیون و 400 هزار تومان است. البته به این مبلغ، برخی هزینه های دیگر شامل بیمه و شماره گذاری و هزینه ثابت جمعا به مبلغ حدود چهار میلیون و 400 هزار تومان به علاوه 13 درصد بابت مالیات و عوارض قانونی که براساس مبلغ معامله محاسبه و توسط خریدار باید پرداخت شود.

بررسی لیست قیمت ایران خودرو در آبان ماه 1401 نشان می دهد قیمت کارخانه ای پژو 207 با گیربکس دستی و فرمان برقی حدود 187 میلیون و 200 هزار تومان است. بنابراین قیمت پایه این خودرو با قیمت کارخانه ای آن فاصله چندانی ندارد. این در حالیست که قرار بود خودروهایی که از مسیر بورس کالا عرضه می شوند قیمت پایه ای میان قیمت کارخانه و بازار داشته باشند. به نظر می رسد دلیل این مساله را باید در پیش بینی برگزار کنندگان این طرح فروش در ارتباط با میزان استقبال از این خودرو جست و جو کرد. در حال حاضر پژو 207 با گیربکس دستی و فرمان برقی حدود 446 میلیون تومان در بازار معامله می شود. با توجه به این فاصله قیمتی به احتمال زیاد قیمت پایه آن روی تابلوی بورس کالا روند صعودی را با شیب زیاد طی خواهد کرد.

پایان برگزاری این طرح فروش در 30 آبان ماه و مشخص شدن قیمت معامله این خودرو در بورس کالا می تواند به عنوان قیمت جدید عرضه آن تلقی شود. از آنجایی که ایران خودرویی ها در گام اول تنها هزار دستگاه از این محصول پرطرفدار خود را برای عرضه به خط کرده اند به نظر می رسد فعالان بازار با رصد شرایط موجود قیمت جدیدی را برای این خودرو در بازار تدارک ببینند.

این قیمت جدید می تواند قله قیمتی تازه ای برای پژو 207 در بازار ایجاد کند. این احتمال وجود دارد که با توجه به عرضه محدود و حجم تقاضای بالا شاهد سونامی قیمت این خودرو در بازار باشیم. این سونامی چنانچه راه بیفتد می تواند در کوتاه مدت موج افزایش قیمت را در بازار ایجاد کند و سایر محصولات موجود در بازار، چه آنها که از پژو 207 با گیربکس دستی و فرمان برقی ارزان تر هستند و چه آنها که گران تر هستند، براساس قیمت جدید این خودرو در بازار علاوه بر تنظیم فاصله خود پژو 207 با فرمان برقی و گیربکس دستی، خود نیز اتکت قیمتی جدیدی به خود ببینند.