​وقت سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است؟

یورین تیمر، یکی از مدیران شرکت سرمایه‌گذاری فیدیلیتی یادداشتی را منتشر کرد و در آن به بررسی قیمت بیت کوین پرداخت. او در این گزارش بیت کوین را مطابق با شاخص‌های فیدیلیتی برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی مورد آنالیز قرار داد.

به گزارش فرتاک اقتصادی،تیمر گزارش تحقیقاتی ۱۲ صفحه‌ای با عنوان «درک بیت کوین: آیا بیت کوین ارزش تخصیص سرمایه دارد؟» را منتشر کرد و در آن به بررسی ارزش بیت کوین برای سرمایه‌گذاری پرداخت.

در تاریخ ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت)، تیمر در توییتی به بررسی قیمت کنونی بیت کوین پس از ریزش اخیر بازار پرداخت. وی در توییت خود به موارد زیر اشاره کرد و شاخص‌های فیدیلیتی برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی را بررسی کرد:

در درجه اول به نسبت بیت کوین و طلا می‌پردازیم. به عقیده من این نسبت معیاری برای سنجش عملکرد بیت کوین نسبت به طلا است. نسبت بیت کوین و طلا در حال حاضر در ناحیه حمایت مهم خود قرار دارد که با اوج سال ۲۰۱۷ و پایین‌ترین حد سال ۲۰۲۱ منطبق است. همزمان، اندیکاتور باندهای بولینگر نشان می‌دهد که این نسبت اکنون پایین‌تر از روند خود قرار دارد.
معیار بعدی که بررسی می‌کنیم، جریان نهفتگی (dormancy flow) است که وضعیت سرمایه‌گذاران را بررسی می‌کند. بر اساس نمودار گلاسنود، جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده در پایین‌ترین سطوح سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ قرار گرفته است.

جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده، نسبتی از ارزش فعلی بازار و ارزش نهفتگی سالانه (به دلار) است.

معیار بعدی، ارزش بیت کوین است. با کاهش فعلی قیمت BTC به سمت ۲۵،۰۰۰ دلار، بیت کوین کمتر از قیمتی است که مدل پیش‌بینی منحنی S برای سیر جذب کاربران اینترنت و تلفن‌های همراه طی کرده است. تیمر در این نمودار روند پذیرش بیت کوین (تعداد آدرس‌های بیت کوین) را با روند پذیرش پدیده‌هایی مثل تلفن همراه و اینترنت (از لحاظ تعداد کاربران جذب شده) مقایسه کرده است.

تیمر در این گزارش نوشت قصد دارد تا سخنانش بسیار ساده بیان شوند. با این حال وی خاطرنشان کرد ارزش بیت کوین در تخصیص سرمایه به آن را به خوبی بررسی خواهد کرد.

تیمر در این گزارش در رابطه با تخصیص سرمایه به طلا و دارایی‌هایی که مشابه با طلا هستند نوشت:

اگر طلا در حال حاضر با اوراق قرضه رقابت می‌کند و بازدهی این اوراق نزدیک به صفر و یا منفی است، شاید منطقی باشد که بخشی از دارایی خود را به طلا و یا دارایی‌هایی که مشابه با طلا هستند اختصاص دهیم.

وی در پایان در رابطه با ارزش بیت کوین گفت:

اگر بپذیریم که بیت کوین یک مخزن ارزش منطقی است، از طلا کمیاب‌تر است و با تقاضای احتمالی تصاعدی خود کامل می‌شود، آیا ارزش ندارد تا در سبد سرمایه‌گذاری خود (با احتیاط و در کنار سایر دارایی‌های دیگر مانند املاک، اوراق بهادار و …) گنجانده شود؟

وی در پاسخ به سوال بالا ادامه داد:

علی‌رغم خطرات زیاد از جمله نوسانات، رقبا، مداخله‌های سیاسی و ..، پاسخ برای برخی از سرمایه‌گذاران (حداقل برای ۴۰٪ از سرمایه آن‌ها) مثبت است. برای این دسته از سرمایه‌گذاران تنها سوالی که مطرح است، قیمت بیت کوین در آینده است و نگران این ارز نیستند.

در انتهای این گزارش تیمر به نتایج زیر رسید:

بیت کوین به جریان اصلی تبدیل شده است و توسط سرمایه‌گذاران مختلف به عنوان کلاس دارایی قانونی پذیرفته شده است.

بیت کوین هم پویایی عرضه (مطابق مدل انباشت به جریان) و هم پویایی تقاضا (بر اساس قانون متکالف در اثر شبکه) را دارد.

اعتبار بیت کوین به عنوان نسخه دیجیتالی طلا در حال افزایش است. این ارز با گذشت زمان سهم بیشتری از بازار را از طلا خواهد گرفت.

وی در آخر نوشت:

همه موارد فوق به من می‌گوید که بیت کوین نه تنها از حمایت قوی برخوردار است، بلکه ارزش فعلی آن بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاری است. با این حال، سهام‌های دارای همبستگی با قیمت بیت کوین، باید هرگونه بازیابی قیمت را تایید کنند.