وزیر نفت: اتفاقات خوبی برای صنعت نفت در راه است

وزیر نفت گفت: با استفاده از تبصره ۱۸ و ارائه تسهیلات کم‌بهره کمک می‌کنیم اتفاقات خوبی با کمک شرکـت‌های دانش بنیان در سال جاری در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رقم بخورد.

جواد اوجی، وزیر نفت در گفت‌وگویی اظهار داشت: در استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه پتروشیمی اقدامات خوبی انجام شده و تلاش ما در این عرصه در سال جاری مضاعف شده است.

وی افزود: دانش بومی، نیاز صنعت پتروشیمی کشور است و توسعه صنعت پتروشیمی در برخی از محصولات توسط شرکت‌های ایرانی با دانش بومی درحال انجام است و در بقیه بخش‌ها نیز درحال پیگیری است.

* بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها

وزیر نفت یکی از بخش‌های مهم برای ورود شرکت‌های دانش بنیان را تولید کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی دانست و گفت: حدود ۶۴ درصد کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی تا امروز داخلی‌سازی شده و از همکارانمان در این صنعت قول گرفته‌ایم که تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز در صنعت پتروشیمی را در این دولت بومی‌سازی کنند که این‌کار به تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کمک می کند.

وی ادامه داد: یک فراخوانی در ماه‌های گذشته از سوی وزارت نفت اعلام شده و برای حضور شرکت‌های دانش بنیان، ۵ حوزه جمع‌آوری گازهای مشعل، چاه های کم‌بازده جهت افزایش تولید، ساخت ادوات و تجهیزات مورد نیاز که اکنون وارداتی است، زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی و بومی‌سازی کاتالیست‌ها و لایسنس‌ها و همچنین توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌های نفت و ورود به زنجیره ارزش محصولات پالایشگاهی تعریف شد.

* اشتغال‌زایی با اجرایی شدن طرح‌های دانش بنیان صنعت نفت

اوجی با بیان اینکه “۲۴۰ شرکت در این فراخوان شرکت کرده‌اند”، گفت: فرآیند غربالگری این شرکت‌ها انجام شده و با ارائه تسهیلات از طریق بانک‌هایی که با آنها قرارداد داریم، با استفاده از تبصره ۱۸ و ارائه تسهیلات کم‌بهره کمک می‌کنیم اتفاقات خوبی با کمک شرکـت‌های دانش بنیان در سال جاری در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رقم بخورد.

وی افزود: بالغ بر یکصد و ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در گام نخست فراخوان وزارت نفت برای دانش‌بنیان کردن صنعت نفت در زمینه‌های اولویت‌دار و اشتغال‌آفرین چون بهینه‌سازی، احیای چاه‌ها و زنجیره ارزش مشارکت کرده‌اند که پس از تأیید نهایی، در اردیبهشت‌ماه انعقاد قرارداد و ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها آغاز می‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه باید تولید در بخش های مختلف صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دانش بنیان شود”، گفت: قطعا آغاز عملیات اجرایی و سپس بهره‌برداری از این پروژه‌های دانش‌بنیان، علاوه بر ارزش آفرینی در بخش تولید، اشتغال‌زایی خوبی نیز برای کشور به همراه خواهد داشت.