واکنش دلار به حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان

دلار در سال های اخیر هرگز نتوانسته است برای مدت طولانی بالای مرز 30 هزار تومان نوسان کند.

به گزارش فرتاک اقتصادی، تحلیل گران فنی باور دارند دلار برای رفتن به بالای مرز ۳۰ هزار تومان و تثبیت بالای آن کار دشواری در پیش رو دارد. با این حال، ازنگاه آن ها در صورت تثبیت دلار بالای مرز ۳۰ هزار تومان، ظرفیت رشد تا محدوده ۳۲ هزار تومانی وجود خواهد داشت.

برخی از فعالان عنوان می کنند که با حذف دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و هم چنین افزایش قیمت نفت در ماه های اخیر، ظرفیت بازارساز برای عرضه اسکناس آمریکایی در بازار آزاد بالا رفته است. از نگاه این گروه، در سال های گذشته، دولت بخشی از ظرفیت ارزی خود را صرف ارائه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی می کرد. با حذف چنین دلاری، بازارساز می تواند ظرفیت آن را به بازار آزاد تخصیص دهد. در کنار این در دوران محدودیت های کرونایی، قیمت نفت بسیار پایین آمده بود. با این حال با آغاز جنگ روسیه و اوکراین قیمت نفت افزایش قابل توجهی یافت و این موضوع نیز می تواند در درآمدهای ارزی ایران موثر باشد.

به طور کلی دسته ای از معامله گران که عرضه بازارساز را عامل تعیین کننده روند بازار قلمداد می کنند، چنین انتظاری دارند که دلار نتواند بالای مرز ۳۰ هزار تومان تثبیت شود.

درمقابل این گروه معامله گرانی قرار دارند که معتقدند افزایش انتظارات تورمی و نبود امید مشخص نسبت به احیای برجام و برداشته شدن تحریم ها، انگیزه های کافی برای ورود تقاضای احتیاطی به بازار را فراهم می‌کند. از نگاه آن ها وقتی تقاضای احتیاطی به بازار وارد شود، عرضه ارز تنها می تواند ضربه گیر موقت نوسانات افزایشی شود.