وام مسکن قفل شد!

از روز اول تیر ماه تاکنون در سایت بانک مسکن رقمی از وضعیت معاملات به ثبت نرسیده است.

به گزارش فرتاک اقتصادی، قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در سکوت یک ماهه فرو رفته است. بانک مسکن به منظور اعطای وام مسکن به متقاضیان بازار خرید و فروش اوراق تسه را راه اندازی کرده است.

در این بازار مشتریان می توانند اوراق از بانک مسکن خریداری کرده و با تکیه بر اوراق خریداری شده از سوی بانک مسکن وام جهت خرید خانه دریافت کنند.

این اوراق یک قیمت دارد و یک اعتبار. قیمت آن به صورت روزانه در بازار با توجه به خرید و فروش اوراق و تغیرات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و اعتبار آن برابر با 500 هزار تومان است. مشتریان نیز با توجه به تعداد و اعتبار اوراق خریداری شده از بانک مسکن وام اخذ می کنند.

سقف این رقم برای مجردها برابر با 240 میلیون تومان و برای متاهلین معادل با 480 میلیون تومان تعیین شده است.
قیمت به روز نشده اوراق تسه در 25 روز اخیر

بنا به گزارش اکوایران، پایگاه خبری بانک مسکن به صورت روزانه اطلاع دقیقی را از وضعیت تعداد معاملات و قیمت اوراق تسه تا روز 31 خرداد منتشر می کرد. در این روز قیمت اوراق در یک روند صعودی به 127 هزار تومان رسیده و نرخ سود واقعی را ترقی داده بود.

افزایش قیمت وام مسکن در این بازار به نوعی علامتی از رشد هزینه اخذوام در این بازار است.

ثبت 127 هزار تومانی قیمت مسکن در روز آخر خرداد ماه بطور متوسط این هزینه را برای مجردین در صورت تهیه اوراق برای اخذ سقف وام، به 71 میلیون و 400 هزار تومان رساند.

این در حالی است که این قیمت برای متاهلین برابر با 122 میلیون و 360 هزار تومان ثبت شده بود.

در نهایت با توجه به آن که هزینه ای در ابتدا برای دریافت وام پرداخت می شود نرخ سود وام به 26 درصد ارتقا پیدا کرده بود.

از روز اول تیر ماه تاکنون اما در سایت بانک مسکن دیگر رقمی از وضعیت معاملات به ثبت نرسید.

این در حالی بود که رصد معاملات فرابورس نشان می داد هزینه برخی سررسیدهای اوراق در برخی روزها به کانال 140 هزار تومان نیز رسیده است.

از آنجا که رصد وضعیت معاملات این بازار از جهت بررسی بازار مسکن می تواند حائز اهمیت باشد خوب است بانک مسکن مشکل پیش آمده در این بازار را مرتفع ساخته و این بخش را به حالت قبل خود بازگشت دهد.