هراس در بورس /پیش‌بینی بازار سهام ۳ خرداد ۱۴۰۱

بورس تهران در چهار روز معاملاتی اخیر با افت مواجه شده و احتمال اینکه امروز 3 خرداد 1401 هم دوباره شاهد افت شاخص ها باشیم وجود دارد.

به گزارش فرتاک اقتصادی،افت ۲۵ هزار واحدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، یکی از بزرگ ترین افت های شاخص کل در سال جاری بود که به احتمال زیاد دامنه فروش های آن به معاملات امروز هم کشیده خواهد شد.

شاخص کل که از ابتدای امسال رشد نسبتا خوبی داشته، بالاخره در برخورد با مقاومت ۱٫۶ میلیون واحدی با اصلاح مواجه شده و حالا به ارتفاع یک میلیون و ۵۵۷ هزار واحد رسیده است.

اگر شاخص امروز ۷-۸ هزار واحد دیگر هم افت کند و به پایین یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد برسد، احتمال افزایش تقاضا در این ناحیه وجود دارد و چنانچه تقاضا در این سطح افزایش نداشته باشد، شاهد افت بیشتر شاخص کل خواهد بود و اصلاح شاخص طولانی مدت تر خواهد شد.
چند آمار نگران کننده

درمورد معاملات امروز چند نکته نگران کننده وجود دارد. ابتدا اینکه دیروز در ساعت پایانی معاملات حدود ۵۰۰ نماد منفی وجود داشت و کمتر از ۱۵۰ نماد مثبت بودند. به عبارتی تعداد نمادهای منفی بیش از ۳ برابر تعداد نمادهای مثبت بود که همین موضوع در ابتدای معاملات امروز هم اثر خودش را می گذارد.

مورد مهم دیگر، کاهش مجدد قدرت خریداران در مقابل فروشندگان است. در حالی که شاخص قدرت خریداران در معاملات یکشنبه عدد ۰٫۸۳ را نشان می داد، در معاملات دیروز این عدد به ۰٫۷۹ رسید.

تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی هم دیگر موضوعی است که باید به آن توجه کرد. در حالی که یکشنبه ۲۱۳ میلیارد تومان خروج پول حقیقی ثبت شد، در روز دوشنبه حقیقی ها بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که این عدد بزرگی است و در تصمیم گیری ها برای معاملات امروز اثر می گذارد.
ارزش معاملات؛ تنها نکته مثبت

از معاملات روز گذشته، تنها نکته ای که می توان به آن امیدوار بود، ارزش معاملات است. درحالی که میانگین سه روزه ارزش معاملات به کمتر از ۶۰۰۰ میلیارد تومان رسیده بود، دیروز ۷۲۰۰ میلیارد تومان معامله خرد در بازار انجام شد که افزایش ارزش معاملات می تواند نشانه ای مثبت در میان تمام نشانه های منفی بازار باشد.

با این وجود باید برای امروز هم انتظار بازاری منفی را داشت که احتمالا فشار فروش ها در نیمه دوم زمان معاملات کاهش خواهد داشت. اما کاهش فشار فروش در بازار وابسته به اخباری و تحولاتی است که بازار انتظار آن ها را می کشد، از جمله فروش بلوک سهام خودرویی ها، تحولات مرتبط با برجام و صدور مجوز افزایش قیمت برخی کالاها که اخیرا افزایش نرخ رسمی نداشته اند.