ماجرای بلاتکلیفی کالاهای متروکه‌ای که انبارهای عمومی را اشغال می‌کند

براساس آمارهای مربوط به گمرک امام خمینی(ره) از مجموع ۲۱ هزار اظهارنامه کالاهای متروکه که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۰ به سازمان اموال تملیکی ارسال شده، تنها کالاهای مربوط به ۲۰۰۰ اظهارنامه به انبارهای این سازمان منتقل شده است.

به گزارش فرتاک اقتصادی، براساس اطلاعات گمرک ایران طی ماه‌های اخیر تنها در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) بیش از ۴ هزار اظهارنامه متروکه تعیین تکلیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شده است.

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این گمرک، از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۷ هزار اظهارنامه متروکه در این گمرک اجرایی صادر شده است که در طی این سالها ۲۱ هزار از این اظهارنامه‌ها به سازمان اموال تملیکی. ارسال شده است،

این در حالی است که تنها کالاهای مربوط به ۲۰۰۰ اظهارنامه از انبارهای عمومی گمرک فرودگاه، توسط سازمان اموال تملیکی خارج و به انبارهای سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی ارسال شده است.

براین اساس بخش قابل توجهی از کالاهای متروکه در انبارهای عمومی گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) باقی مانده و سازمان اموال تملیکی احتمالا به دلایل مشکلات اقتصادی اقدام به خروج این کالاها نکرده است.

گفتنی است که بسیاری از این کالاها باید امحا شوند که این فرایند نیز برای سازمان اموال تملیکی هزینه بر است و همین مسئله خود به عاملی تبدیل شده تا این کالاها همچنان بلاتکلیف باقی بمانند. البته سازمان اموال تملیکی به دنبال این بحث است که هزینه‌های امحا کالاها از سوی صاحبان کالا پرداخت شود اما این مسئله تا امروز به نتیجه نرسیده است.

لازم به ذکر است تمامی اظهارنامه‌های مربوط به کالاهای متروکه وارد شده تا پایان سال ۱۴۰۰ در گمرک امام خمینی(ره) تعیین تکلیف شده و ورود اطلاعات آنها به سامانه مربوطه نیز انجام شده است.