فروشگاه‌ ها مملو از روغن است!

دبیر کل اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: روغن با نرخ آزاد هر اندازه که مردم نیاز داشته باشند در بازار موجود است. دولت تمرکز اصلی خود را روی فروشگاه‌های زنجیره‌ای گذاشته که درحال‌حاضر مملو از روغن است.

به گزارش فرتاک اقتصادی،بر اساس قانون نرخ کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان افزایش پیدا نمی‌کند و تولیدکنندگان در انتظار قیمت‌گذاری دولت هستند تا ضرر نکنند. به همین دلیل کالاها در صف طولانی قیمت‌گذاری ایستادند و هر روز کالایی دیگر به این صف افزوده می‌شود. اما حالا وضعیت بد بازار کالاهای اساسی این بار به روغن و ماکارونی رسید و در بازار خبری از روغن و ماکارونی نیست. عرضه روغن خوراکی در فروشگاه‌های سطح شهر به شدت کاهش یافته است تا جایی که شاید در مغازه‌های یک محله اصلا روغنی برای خرید پیدا نمی‌کنید. آخرین بار نرخ روغن در اردیبهشت ۱۴۰۰افزایش یافته و تولیدکنندگان با توجه به افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ روغن خام در بازار جهانی، منتظر دریافت نرخ جدید بودند که به دلیل ماه رمضان این انتظار طولانی شد در نتیجه برخی از آنها عرضه خود را در بازار کاهش داده‌اند تا محصولات خود را با نرخ جدید به فروش برسانند.

تولیدکننده در برابر حجم بزرگی از هزینه‌ها مانند انرژی، مواد اولیه، حمل‌ونقل، دستمزد و… تنها یک راه دارد، انبار کالا. شاید با عرضه در زمان درست و کمی صبر زیانی به تولید‌کننده وارد نشود. طرف دیگر داستان گرانی عرضه‌کننده است که بدون اینکه مورد اتهام قرار گیرد از این ماجرا سود می‌برد و توزیع خود را کاهش یا متوقف می‌کند و تنها یک پاسخ به مشتری دارد: نیست! از سوی دیگر نرخ آرد و گندم اعلام شد و تنها تیر هدف خود در بازار را به ماکارونی زد. مشخص نیست که این کمبود ماکارونی در بازار و اخباری که از افزایش نرخ آن شنیده می‌شود به نرخ گندم و آرد مربوط است یا انتظار برای افزایش قیمت. نتیجه همه این عوامل شد بازاری خالی از روغن و ماکارونی.