عرضه ۱۰ هزارمیلیارد تومانی اوراق بدهی در بازار اولیه

نخستین مرحله فروش اوراق بدهی دولتی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. در این هفته 10 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به مشتریان عرضه شده که بانک ها و بورسی ها مهم ترین خریداران اوراق خواهند بود.

به گزارش فرتاک اقتصادی، بانک مرکزی در سال های اخیر روندی متفاوت از بازار حراج اوراق را به ثبت رسانده است. رونق این بازار به عقیده برخی کارشناسان می تواند عایدی مهمی از جهت تورمی برای دولت به همراه داشته باشد. در همین رابطه شناخت این موضوع نیازمند آگاهی از سازو کار بازار اولیه حراج و در نهایت اثرگذاری آن بر قدرت خرید جامعه است.

سومین سال متوالی حراج اوراق بدهی دولتی

بطور کلی بانک مرکزی در بازار اولیه حراج اوراق بدهی به صورت هفتگی در دو سال متوالی نظارت داشته است.

در این بازار دولت ها می توانند اوراق خود را برای فروش به بانک ها و نهادهای مالی تامین سرمایه عرضه کنند. مشتریان نیز براساس نرخ سود و تاریخ سررسید آن، اوراق را خریداری کرده و در نهایت با خرید دراین بازار کمک به جبران کسری بودجه دولت کنند.

این رویداد می تواند از چاپ پول دولت جلوگیری کرده و مانع از رشد تورم در کشور شده و از کاهش قدرت خرید جامعه جلوگیری کند.

طبق اعلام این نهاد در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ مشاهده می شود فروض هفتگی اوراق در سال گذشته در ۳۶ مرحله و در سال قبل از آن در ۴۲ مرحله به طول انجامیده است.

براساس آمار اعلام شده در بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ تقریبا ۱۲۶ هزار میلیارد تومان و در سال بعد از آن در حدود ۹۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید.

اولین فروش اوراق در هفته اول خرداد ۱۴۰۱

در همین خصوص بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای در روز ۲۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد نخستین مرحله فروش اوراق بدهی دولتی در هفته ابتدایی خرداد ماه انجام خواهد شد. طبق آمارهای بانک مرکزی در این مقطع در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به مشتریان عرضه شده است. این اوراق اراد ۱۰۴ و اراد ۱۰۵ بوده که به ترتیب تاریخ سررسید ۱ ساله و ۲ ساله داشته اند.