عراق گاز قطر را جایگزین ایران کرد

وزیر برق عراق گفته ایران در تامین گاز داخلی خود با مشکل مواجه است و عراق باید برای جایگزین کردن گاز وارداتی از ایران، به فکر تامین منابع جدید باشد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، وزیر برق عراق از واردات گاز این کشور از قطر خبر داده است.دولت عراق قصد دارد ماه آینده قراردادی را برای واردات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از قطر امضا کند تا بتواند سوخت مورد استفاده برای تولید برق را تامین کند و منابع تامین خود را متنوع کند.

به گزارش بلومبرگ، “عادل کریم” وزیر برق عراق در مصاحبه ای گفت که خرید گاز مایع از قطر به جایگزین کردن گازی که در حال حاضر از طریق خط لوله از ایران وارد عراق می شود کمک می کند.

کریم افزود: ایران به دلیل نیاز داخلی خود در تامین نیازهای گاز عراق با مشکل مواجه شده است.

او گفت:” قیمت ها بالا است اما ما هیچ گزینه ای نداریم. ما برای جبران کمبود گاز ایران به گاز قطر نیاز داریم.”

عراق میلیاردها دلار برای افزایش تولید گاز خود هزینه می کند تا از اختلالات عرضه که منجر به قطعی برق و ناآرامی های مردمی گسترده در سال های اخیر شده است جلوگیری کند.

عادل کریم گفت که شرکت آمریکایی “اکسلرِیت انرژی” ممکن است یک کشتی را برای انتقال گاز مایع وارداتی از قطر، در اختیار این کشور قرار دهد.

وزیر نیرو عراق قصد دارد به زودی در راس هیاتی به ایران سفر کند تا در مورد تامین و روش های پرداخت بهای گاز وارداتی از ایران مذاکره کند.

ایالات متحده، عراق را تحت فشار قرار داده است تا خرید گاز از ایران را متوقف کند. اما به دلیل نیاز عراق به واردات گاز از ایران، طی سال های گذشته عراق را از تحریم های انرزی علیه ایران، معاف کرده است؛ با این حال به دلیل تحریم ها، دولت عراق در پرداخت بهای گاز وارداتی به ایران با مشکل مواجه است.

قیمت‌های جهانی گاز از زمانی که جنگ در اوکراین نگرانی‌هایی را ایجاد کرد که روسیه عرضه‌ گاز خود را قطع کند و خریداران اروپایی برای توقف خرید این سوخت تحت فشار قرار بگیرند، بسیار در نوسان بوده و افزایش یافته است.

کشور های اروپایی به دنبال پیدا کردن منابع جایگزین به جای نفت و گاز وارداتی از روسیه هستند.

عراق که پس از عربستان سعودی در تولید نفت در میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در رتبه دوم قرار دارد، برای روشن نگه داشتن نیروگاه های تولید برق خود نیاز به واردات گاز دارد.