طرح جدید مسکن دولت، کجای تهران اجرا می‌شود؟

معاون وزیر راه با بیان جزئیاتی از اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: اراضی پروژه نهضت ملی مسکن بیشتر در محدوده بافت‌های شهری است.

محمود محمودزاده در گفتگو با رسانه ملی افزود: اراضی که در بافت‌های شهری است طبیعتا مسائل تاسیسات زیربنایی و روبنایی کمتری دارند. برای آن واحد‌هایی که در بافت جدید احداث خواهند شد در اولین جلسه شورای عالی مسکن به دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت نیرو، و وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، وزارت ورزش و… که تاسیسات و خدمات زیربنایی و روبنایی را مسئولیت دارند، ابلاغ شد همزمان با شروع پروژه‌های مسکونی خدمات را آغاز کنند تا زمانیکه جمعیت می‌خواهد ساکن باشد، خدمات وجود داشته باشد.

معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه ۶ راهبرد برای اجرای قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) طراحی شده است، گفت: اولین راهبرد این است که ساخت و ساز فعلی مسکن کشور که توسط بخش خصوصی سالانه بین ۳۲۰ تا ۳۵۰ هزار واحد است، ارتقا پیدا کند. دومین راهبرد تحریک تقاضا در بافت فرسوده است. زیرا در شرایط فعلی بیش از ۱۴۴ هزار هکتار بافت فرسوده مصوب در کشور داریم که این‌ها مسائل ویژه‌ای از جمله ناپایداری را در کشور به همراه دارد. راهبرد سوم ساخت واحد‌های مسکونی برای دهک‌های اول تا سوم و در استطاعات خانوار‌های این دهک‌هاست که مقرر شده این بخش با حداکثر حمایت دولت ساخته شود که نقطه کانونی طرح نهضت ملی مسکن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: راهبرد چهارم ساخت مسکن برای دهک‌های متوسط با حمایت نسبی دولت احداث است. راهبرد پنچم احداث واحد‌های مسکونی روستایی است. راهبرد دیگر موضوع مسکن اجاره‌ای است که برای اولین بار در کشور، ۱۵۰ هزار واحد مسکونی اجاره‌ای احداث خواهد شد.