صعود شاخص کل بورس در اردیبهشت ۱۴۰۱

7 روز معاملاتی از اردیبهشت 1401 می‌گذرد. در این 7 روز شاخص کل بورس روند پرنوسانی داشت اما بیش از آن که نزول کند، صعود کرد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، در روزهای کاری اردیبهشت ماه شاخص کل بورس تهران به طور کلی روند صعودی داشته است. در فروردین شاخص روند صعودی داشت و وارد کانال ۱٫۵ میلیونی شد، این روند در اردیبهشت ماه نیز تداوم داشته اما نرخ رشد بازار کاهش یافته. خصوصا شاخص کل بورس که کمتر از شاخص هم وزن رشد کرده است.

در اولین روز کاری ماه، یکشنبه چهارم اردیبهشت، شاخص ۷ هزار و ۴۸۸ واحد نزول کرد. روز دوشنبه شاخص ۲ هزار و ۵۸۶ واحد بالا آمد. روز سه‌شنبه نیز رشد شاخص ادامه یافت و ۱۵ هزار ۵۲۶ واحد صعود کرد اما در روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران هزار و ۴۳۴ واحد کاهش یافت. روز شنبه دهم اردیبهشت شاخص هزار و ۶۰ واحد و روز یکشنبه ۳ هزار و ۱۱ واحد رشد کرد و در سطح یک میلیون و ۵۲۵ هزار واحد قرار گرفت. روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت نیز شاخص بیش از ۶ هزار واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۵۲۹ هزار و ۷۸۳ واحد رسید.

بازدهی شاخص

شاخص کل در روز دوشنبه دوازدهم اردیبهشت نسبت به آخرین روز معاملاتی فروردین ۱۷ هزار و ۴۹۳ واحد بالا‌‌تر ایستاده است. بدین ترتیب بازدهی شاخص بورس در ۷ روز کاری اردیبهشت ماه مثبت ۱٫۱ درصد شد.

بر خلاف شاخص کل، در تمامی روزهای کاری اردیبهشت ماه شاخص کل هم‌وزن صعود کرد. شاخص هم وزن در روز دوشنبه به رقم ۴۲۲ هزار و ۶۱۶ واحد صعود کرد که نسبت به آخرین روز معاملاتی فروردین ۲۱ هزار و ۱۸۰ واحد بالاتر ایستاد و رشد ۵٫۳ درصدی داشته است.

رشد کوچک‌ترهای بازار سهام

رشد یک درصدی شاخص کل و رشد ۵ درصدی شاخص هم وزن نشان می‌دهد که کلیت بازار سهام بیش از بزرگان و شاخص‌سازها رشد کرده است. در ۷ روز کاری ماه اخیر نمادهای کوچک و متوسط بازار رشد بیشتری داشتند و ورود پول حقیقی بیشتری را ثبت کردند. در مقابل نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز با خروج پول حقیقی مواجه بودند.
ارزش معاملات سهام

در ۷ روز کاری اخیر میانگین ارزش معاملات کل ۳۳ هزار و ۴۶۸ میلیارد تومان بود و میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۵ هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات خرد به روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت برمی‌گردد که ۶ هزار و ۶۸۶ میلیارد تومان بود و کمترین رقم در روز دوشنبه پنجم اردیبهشت رقم خورد که ارزشی معادل ۵ هزار و ۳۱۶ میلیارد تومان داشت.
میانگین ارزش صف‌های پایانی بازار

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر ۱۱ میلیارد تومان بود. بالاترین رقم ۱۸ میلیارد تومان بود که در روز یک‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت برمی‌گردد که ۳٫۶ میلیارد تومان بود.

در ۷ روز کاری اخیر میانگین ارزش صف‌های خرید نیز ۴۸۹ میلیارد تومان بود. بالاترین رقم هفته ۷۹۸ میلیارد تومان بود و در روز ‌دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت برمی‌گردد که ۲۳۴ میلیارد تومان بود.
خروج سرمایه حقیقی

در ۷ روز کاری اردیبهشت شاهد خروج پول حقیقی در ۳ روز و ورود پول حقیقی در ۴ روز دیگر بودیم. در مجموع ۷ روز کاری اخیر ۲۳۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۳۳ میلیارد تومان بود.