صدور چند سیگنال منفی به بورس

شاخص های اصلی بازار سهام این هفته همگی منفی بودند و با کاهش مواجه شدند. البته روند کاهشی آن ها سریع و پرشتاب نبود.

به گزارش فرتاک اقتصادی، بازار سهام این هفته روندی در جهت کاهش قیمت ها داشت و با اینکه در برآیند کلی هفتگی شاخص ها با کاهش مواجه شدند، اما کاهش آن ها زیاد نبود.

شاخص کل بورس این هفته با کاهش حدود ۲۲۰۰۰ واحدی، افت ۱٫۴۴ درصدی را ثبت کرد. شاخص کل هم وزن بیش از ۷ هزار واحد افت کرد و ۱٫۶۴ درصد از ارتفاع آن کم شد. شاخص کل فرابورس هم با کاهش ۲۶۸ واحدی، افت ۱٫۲۵ درصدی داشت.

به طور کلی این کاهش شاخص ها چندان نگران کننده نبودند چراکه در روندهای نزولی شدید بورس ممکن است هر شاخص در یک روز معاملاتی بیشتر از کل این هفته افت کند.
شیب نزولی ارزش معاملات

اما ارزش معاملات در این هفته اصلا خوب نبود. ارزش معاملات خرد در بازار سهام هر روز کاهش داشت و از ۵۴۰۰ میلیارد تومان در روز شنبه، به ۳۹۰۰ میلیارد تومان در روز چهارشنبه رسید.

از آنجا که ارزش معاملات یکی از معیارهای اساسی در تحلیل های مربوط به آینده بازار است، کاهش ارزش معاملات باعث ایجاد نگرانی در بازار شده و بسیار مورد توجه همه فعالان بورس قرار گرفته است.
پنج روز متوالی خروج پول حقیقی

این هفته در تمام روزهای معاملاتی، حقیقی ها از بازار پول خارج کردند. ۴۵۱ میلیارد تومان در روز شنبه، ۶۴۶ میلیارد تومان در روز یکشنبه، ۲۹۶ میلیارد تومان در روز دوشنبه، ۶ میلیارد تومان در روز سه شنبه و ۲۲۲ میلیارد تومان در روز چهارشنبه از بازار پول خارج شد.

خروج پول حقیقی از بازار آن هم به مدت ۵ روز متوالی، نشان دهنده ناامیدی فعالان بازار نسبت به آینده بورس است. البته این موضوع خیلی سریع می تواند تغییر جهت دهد و درصورت بروز تحرکات مثبت، حقیقی ها هم به سرعت نقدینگی خود را به بورس تزریق می کنند.
صندوق ها و اوراق بدهی همچنان مورد توجه هستند

این هفته، سومین هفته متوالی است که صندوق ها و اوراق بدهی مورد توجه فعالان حقیقی قرار گرفته اند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که آینده بورس چندان روشن نیست و حقیقی ها ترجیح می دهند نقدینگی خود را وارد صندوق ها و اوراق کنند که درآمد ثابتی دارند و از نوسانات منفی در امان بمانند.

به جز روز شنبه که ۶۸ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق شد، در سایر روزها جریان معکوس بود و حقیقی ها پول خود را به سمت این ابزارهای مالی بردند. بیشترین تزریق پول حقیقی به صندوق ها و اوراق بدهی هم در روز چهارشنبه رخ داد که عدد آن ۲۰۷ میلیارد تومان بود.
بازار در دست فروشندگان است

این هفته در تمام روزهای معاملاتی قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر از قدرت خریداران حقیقی بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی در کمترین حالت به ۰٫۸۱ رسید و در بیشترین حالت، ۰٫۹۷ بود.

نکته قابل توجه اینکه در هفته گذشته هم از ۵ روز معاملاتی، طی ۴ روز قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران بود که این موضوع نشان می دهد فعلا خریداران قدرتمند بازار عقب نشینی کرده اند و دست به خرید نمی زنند.