شوک جدید برجام به بازار ارز ایران

برخی فعالان ارزی باور دارند که توقف مذاکرات وین موجب خواهد شد که در ابتدای روز جاری، خریداران با جوسازی زمینه ساز تحریک بیشتر قیمت دلار شوند. با این حال، در سوی مقابل ممکن است بازارساز با عرضه شدید ارز سعی کند مانع از نوسانات معنادار قیمتی در بازار شود.

به گزارش فرتاک اقتصادی، «به دلیل عوامل خارجی به مکث در گفتگوهای وین نیاز است». دیروز این بخش از صحبت های بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مورد توجه بازیگران ارزی قرار گرفت و موجب شد که خرید دلار افزایش پیدا کند.

نشانه اثرگذاری صحبت های یاد شده خروج دلار از کانال ۲۵ هزار تومانی و پرتاب به سوی کانال ۲۶ هزار تومانی بود. ساعت ۲۱ روز جمعه، اسکناس آمریکایی در بازار داخلی در محدوده ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. این در حالی بود که روز پنج شنبه، دلار در محدوده ۲۵هزار و ۸۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود.

برخی فعالان ارزی باور دارند که توقف مذاکرات وین موجب خواهد شد که در ابتدای روز جاری، خریداران با جوسازی زمینه ساز تحریک بیشتر قیمت دلار شوند. با این حال، در سوی مقابل ممکن است بازارساز با عرضه شدید ارز سعی کند مانع از نوسانات معنادار قیمتی در بازار شود. با توجه به شرایط جدید، بیشتر معامله گران انتظار دارند که بازار دیگر به راحتی به زیر مرز ۲۶ هزار تومان بازنگردد.

گروهی از تحلیل گران باور دارند که توقف در مذاکرات وین به معنای شکست مذاکرات یاد شده نیست. این گروه انتظار دارند که طی روزهای بعد مذاکرات از سر گرفته شود و بازار پس از التهابی مقطعی به دوران احتیاطی بازگردد. از نگاه این دسته روزهای ابتدایی هفته فرصت خوبی برای دسته ای از معامله گران فراهم خواهد آورد که در قیمت های بالاتر ارزهای دپو شده خود را به فروش برسانند. این گروه هم چنین باور دارند که معامله گران بزرگ هم چنان در بازار برای خرید حاضر نخواهند شد. در واقع درست است که کف قیمت دلار بالا آمده است ولی از نگاه آن ها دشوار است که بازار یکبار دیگر به سرعت خود را به سقف های قیمتی ابتدای پاییز برساند.