سومالی در معرض قحطی

سازمان ملل متحد روز دوشنبه ششم ژوئن اعلام کردد که نزدیک به 250 هزار نفر در سومالی با گرسنگی مواجه هستند، خشکسالی و صعود قیمت جهانی مواد غذایی این جمعیت را در معرض خطر مرگ قرار داده است.

به گزارش فرتاک اقتصادی،در حالی که صعود نرخ مواد غذایی در بازارهای جهانی باعث شده تا کشورهای فقیر آفریقایی در واردات مواد غذایی دچار چالش شوند، سومالی با چهارمین فصل متوالی خشکسالی روبرو است، این موضوع باعث می‌شود تا بخش قابل توجهی از مردم این کشور فقیر آفریقایی در معرض خطر گرسنگی مفرط قرار گیرند.

جنگ روسیه و اوکراین بازارهای غلات اصلی و روغن‌های خوراکی را به هم ریخته و از صعود قیمتی مواد غذایی حمایت کرده است.

براساس بیانیه برنامه جهانی غذا (WFP)، سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، آژانس کودکان یونیسف، حدود ۲۱۳ هزار نفر از مردمان سومالی در معرض خطر گرسنگی هستند. این رقم حدود ۳ برابر بیشتر از آمار مورد پیش‌بینی در آوریل امسال است.

همچنین برآوردها از آن حکایت دارد که ۷٫۱ میلیون نفر اهل سومالی که تقریبا نیمی از مردم این کشور را تشکیل می‌دهد با خطر ناامنی غذایی روبرو هستند. این ناامنی غذایی به این معنی است که این افراد به سختی می‌توانند حداقل کالری مورد نیاز خود را دریافت کنند و ممکن است برای زنده ماندن مجبور به فروش دارایی باشند.

الخدر دلوم، مدیر کشوری برنامه جهانی غذا در سومالی، گفت: زندگی آسیب پذیرترین اقشار جامعه به‌دلیل سوءتغذیه و گرسنگی در خطر است، ما نمی‌توانیم منتظر اعلام قحطی باشیم.

به گفته آژانس‌های سازمان ملل متحد، از اواسط سال ۲۰۲۱، حدود ۳ میلیون دام در سومالی به دلیل خشکسالی تلف شده‌اند. این امر چالش تامین امن غذا در این کشور را با چالش به مراتب بیشتری مواجه می‌کند.

برنامه واکنش بشردوستانه ۲۰۲۲ سازمان ملل متحد تا به امروز تنها ۱۸ درصد بودجه مورد نیاز سومالی برای مقابله با ناامنی غذایی را تامین کرده است. در این شرایط تورم مواد غذایی و کمبود غذا در سایر نقاط دنیا باعث شده تا سومالی مجبور به رقابت با سایر کشورهای ضعیف برای تامین بودجه باشد.

در سال ۲۰۱۱، شرایط قحطی حدود یک چهارم میلیون نفر را در سومالی کشت.