ریزش قیمت طلا

طلا هفته گذشته و با انتشار گزارش تورم آمریکا طی یک هفته بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داده بود. تورم آمریکا بیشتر از چیزی بود که پیش بینی می شد و هنوز هم در سطح بالایی قرار دارد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، قیمت طلا در روز چهارشنبه نزدیک به 1 درصد ریزش داشت تا به حوالی سطح قیمتی 1635 دلار نزول کند. در حالی که در روز چهارشنبه قیمت طلا تا مرز 1653 دلاری افزایش پیدا کرده بود اما در ادامه روز روندی نزولی داشت. طلا دو روز گذشته بازدهی مثبت داشت اما با این وجود از ابتدای هفته تاکنون بازدهی طلا بیش از منفی نیم درصد بوده است.

این در حالی است که طلا هفته گذشته و با انتشار گزارش تورم آمریکا طی یک هفته بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داده بود. تورم آمریکا بیشتر از چیزی بود که پیش بینی می شد و هنوز هم در سطح بالایی قرار دارد. این در حالی است که فدرال رزرو تاکنون در اقدامی بی سابقه در سه جلسه متوالی هر بار نرخ بهره را 75 صدم درصد افزایش داده است.
به همین دلیل نیز بازارها پیش بینی می کنند نه تنها در نشست بعدی فدرال رزرو بلکه در نشست های بعد از آن نیز فدرال رزرو همچنان نرخ بهره را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. این پازل در حالی تکمیل می شود که گزارش بازار کار بزرگ ترین اقتصاد جهان بهتر از پیش بینی ها بود و این موضوع دست بانک مرکزی را برای افزایش بیشتر نرخ بهره باز می گذارد. همچنین در روزهای اخیر نیز برخی داده ها حکایت از حال خوب اقتصاد آمریکا داشت که این موضوع نیز حداقل به صورت کوتاه مدت نگرانی از رکود اقتصادی را کاهش می دهد.طلا شش ماه متوالی است که در روند نزولی قرار دارد و بازدهی هفتمین ماه یعنی ماه اکتبر که اکنون 20 روز از آن می گذرد نیز نزدیک به منفی 2 درصد است. طلا طی این مدت از سقف 2 هزار دلاری تاکنون که در حال از دست دادن مرز 1600 دلاری است نزول کرده است.