ردپای بانک مرکزی در بازار ارز

در معاملات پشت خطی انتهای هفته نیز دلار بیشتر تمایل به افزایش قیمت نشان می داد و توانست در مقاطعی حتی بالای محدوده 27 هزار و 800 تومان معامله شود. به باور تحلیل گران در صورتی که دلار در روز جاری بالای خط 27 هزار و 800 تومان باقی بماند، به سوی محدوده 28 هزار و 200 تومان حرکت خواهد کرد.

به گزارش فرتاک اقتصادی،برخی معامله گران ارزی توئیت مدیر جدید روابط عمومی بانک مرکزی را دست مایه تحلیل کرده اند. مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نوشته حجم اختصاص ارز در فروردین ۱۴۰۱ حدود ۵ برابر تخصیص فروردین ۱۴۰۰ بوده است. به گفته او ، نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار از ابتدای سال ۱۴۰۱ برای واردات انواع کالاها اختصاص یافته است. این در حالی است که مجموع کل ارز تخصیص یافته برای فروردین سال قبل کمی بیش از ۲ میلیارد دلار بود.

معامله گران سئوال می کنند چرا با وجود افزایش حجم عرضه ارز برای واردات کالا، دلار در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۶ درصد افزایش قیمت داشته ونه تنها از کانال ۲۶ هزار تومانی عبور کرده که به مرز ۲۸ هزار تومانی نزدیک شده است؟ پاسخ به این سئوال به زودی در اکو ایران داده می شود اما این نکته ای کلیدی را باید در نظر گرفت در ادبیات بانک مرکزی اختصاص با تخصیص متفاوت است و نباید مقایسه شود. با عین حال تحلیل گران افزایش قیمت دلار در شرایط افزایش عرضه ارز را به ورود معامله گران احتیاطی و تقاضای سفته بازی نسبت می دهند و اعتقاد دارند این موضوع نشان از تغییر انتظارات بازیگران ارزی دارد.

در معاملات پشت خطی انتهای هفته نیز دلار بیشتر تمایل به افزایش قیمت نشان می داد و توانست در مقاطعی حتی بالای محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شود. به باور تحلیل گران در صورتی که دلار در روز جاری بالای خط ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان باقی بماند، به سوی محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان حرکت خواهد کرد.

اگر قرار باشد اسکناس آمریکایی از فاز صعودی خارج شود، باید به زیر محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان برگردد. با این وجود ارزش دلار در شهرهای مرزی رفتار صعودی داشته است و همین موضوع تمایل معامله گران در ابتدای روز برای قرار گرفتن در موقعیت خرید را ممکن است بالا ببرد.