دستور قضایی، فصل الخطاب است/ گمرک موانع ترخیص کانتینرهای رسوبی را رفع کند

با وجود دستور قضایی برای خروج یک محموله لوازم خانگی، هنوز وضعیت این محموله در گمرک تعیین تکلیف نشده است.

به گزارش فرتاک اقتصادی؛ اخیرا مرجع قضایی در مکاتبه با رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد، بازگشت به شماره‌های ۱۴۰۰/۹۰۰۴۸۶ مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۱ و شماره ۱۴۰۰/۹۴۳۰۹۸ مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ آن سازمان با توجه به استعلام مجدد صورت گرفته از سوی آن مرجع قضایی و پاسخ وافی و کامل مدیر کل دفتر مقررات صادرات واردات وزارت صمت به شماره ۶۰/۱۸۷۴۴۶ مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۹ و تشریح ماوقع نظر به اینکه آن مقام در پاسخ واصله به پیوست اعلام داشته ثبت سفارش شماره ۵۳۲۰۰۶۵۰ لوازم خانگی تحت گروه کالای ۴ بوده و با عنایت به احراز ماده ۱۱ حسب دادنامه‌های صادره دیوان عدالت اداری نسبت به تمدید آن اقدام گردید.

با توجه به ماده ۱۱ بخشنامه‌های بعد از تاریخ ممنوعیت (۹۷/۰۳/۳۰) به ثبت سفارش یادشده شمولیت پیدا نمی‌کند و نیز تاریخ بخشنامه اعلامی در لایحه آن گمرک بعد از تاریخ ممنوعیت حتی بعد از تاریخ اجرای حکم و تمدید ثبت سفارش مزبور در موضوع ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ می‌باشد در نتیجه شمولیت بخشنامه به پرونده شماره ۵۳۲۰۰۶۵۰ بلاموضوع و منتفی است لذا موضوع به مدیر کل گمرک استان هرمزگان جهت اقدامات قانونی و رفع موانع اداری تذکر و نتیجه اقدامات به این شعبه اعلام گردد.

بر همین اساس رئیس کل گمرک نیز به معاونین حقوقی و فنی دستور پیگیری را صادر کرد. شنیده ها حاکی است از طرف واحد حقوقی گمرک نیز پیگیرهای لازم در این خصوص انجام شده است.