حمله بازارساز به قیمت دلار؟

بسیاری از تحلیل گران باور دارند که در نشست فصلی شورای حکام قطعنامه ای بر علیه ایران تصویب خواهد شد. برخی از معامله گران باور دارند که بازارساز قصد دارد با عرضه ارز، اثرات روانی صدور این قطعنامه را مدیریت کند. به باور این عده، شماری از بازیگران ارزی نیز چنین دریافتی از بازارساز دارند و به همین دلیل در روز سه شنبه به صورت قابل توجهی میزان خریدهای خود را بالا بردند.

به گزارش فرتاک اقتصادی، آن ها به دنبال این هستند که در صورت حمله عرضه ای بازارساز، بتوانند دلار خود را در بالاترین قیمت ممکن از مهرماه ۹۹ به فروش برسانند. در کنار این در صورتی که اسکناس آمریکایی وارد کانال جدید تاریخی شود، ممکن است خریداران جدیدی به بازار افزوده شوند که حتی مانع ازاثرگذاری حمله بازارساز شوند.

در شرایطی که قیمت دلار در مسیر صعودی قرار گرفته است، در بازار کم حجم تر، تقاضا برای خرید ارز مسافرتی به صورت قابل توجهی بالا رفته است. گفته می شود که خرید ارز مسافرتی و فروش آن در بازار بالای ۱۰ میلیون تومان سود به همراه دارد. به طور سنتی هر زمان فاصله بین قیمت بازار آزاد و ارز مسافرتی زیاد شد، صف های تقاضا در برابر صرافی ها شکل گرفت. این موضوع نیز به صورت روانی، فضای ذهنی معامله گران را تحت تاثیر می دهد، چرا که ممکن است این نوع تقاضا به دلیل انتظارات از افزایش آینده دلار شکل نگرفته باشد و بیشتر متقاضیان قصد مصرف ارز یا سودگیری آنی را داشته باشند.

به باور تحلیل گران فنی شرایط بازار به گونه ای است که احتمال شکست مرز جدید وجود دارد ولی ماندن بالای این مرز بستگی به رفتار بازارساز دارد.