جهش خیره کننده قیمت طلا

قیمت پالادیم روز جمعه به دلیل نگرانیهای عرضه، به بالاترین حد در هفت سال و نیم اخیر صعود کرد و قیمت طلا با تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند به عنوان دارایی امن در مسیر چهارمین رشد هفتگی قرار گرفت.

به گزارش فرتاک اقتصادی؛ بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۲۷۸۵ دلار و ۵۹ سنت رسید. در ابتدای معاملات روز جمعه پالادیم تا مرز ۲۸۳۵ دلار و ۴۸ سنت صعود کرده بود.

روسیه عامل تولید ۴۰ درصد از پالادیم عرضه شده در بازار جهانی است که از سوی خودروسازان در مبدلهای کاتالیتیکی خودرو استفاده می‌شود. این فلز ارزشمند از ابتدای هفته جاری تاکنون ۱۸ درصد رشد قیمت داشته است که بهترین رشد هفتگی از مارس سال ۲۰۲۰ به شمار می رود.

به گفته استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI، دو عامل جالب توجه دیگر بجز جنگ بازار پالادیم را به سمت کمبود عرضه هدایت می کند. یکی از این عوامل، زنجیره تامین است اما اگر بازارهای کالاهای دیگر را هم نگاه کنیم، می بینم خریداران به سمت خرید هر کالایی که در روسیه تولید می شود، هجوم آورده اند و پالادیم هم مستثنی نیست.

در این بین، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۹۳۹ دلار و ۶۷ سنت رسید و در مسیر حدود سه درصد رشد هفتگی قرار دارد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۹۴۱ دلار و ۱۰ سنت رسید.

مت سیمپسون، تحلیلگر ارشد شرکت سیتی ایندکس گفت: گزارشهایی از آتش سوزی در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در زاپاروژیا به ارزش یورو ضربه زد و هجوم سرمایه به سوی ین و طلا را به دنبال داشت.

دولتها از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا از زمان حمله نظامی مسکو به اوکراین در ۲۴ فوریه، تحریمهایی را علیه اشخاص، شرکتها، بانکها، بانک مرکزی روسیه وضع کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت دارایی روسیه اعلام کرد برای امسال خرید ارز خارجی و طلا را متوقف می کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۵ دلار و ۱۳ سنت رسید و در مسیر پنجمین رشد هفتگی متوالی قرار گرفت. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۱۰۸۶ دلار و ۵۴ سنت بود.