تورم سرسام آور، این‌بار در مصر!

بانک مرکزی مصر تورم این کشور را عددی بالغ بر 7 درصد پیش بینی کرده بود اما اکنون بیشتر از آنچه که بانک مرکزی این کشور پیش بینی کرده بود رسیده است.

به گزارش فرتاک اقتصادی،رسانه‌های مصری می‌گویند که تورم در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۲ از رقم ۷ درصدی که بانک مرکزی مصر پیش بینی‌ کرده بود، خیلی فراتر رفته است.

با این حال بانک مرکزی مصر اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ماه)، ۱۳.۲ درصد شده در مقایسه با ۱۳.۳ درصد که در ماه مه ۲۰۲۲(اردیبهشت ماه) ثبت شده بود، یعنی برای اولین بار در هفت ماه گذشته، تورم سالانه به ۱۳.۲ درصد کاهش یافته است.

بنا به اعلام بانک مرکزی مصر، شاخص بهای کالا در ژوئن ۲۰۲۲ نرخ ماهانه ۱.۲ درصد را به ثبت رساند؛ در مقایسه با نرخ ۰.۱ درصدی در ماه مشابه سال قبل و نرخ ماهانه ۱.۶ درصدی که در ماه می ۲۰۲۲ به ثبت رسید.

شاخص بهای کالا که توسط سازمان آمار مرکزی مصر در تاریخ هفتم جولای ۲۰۲۲ اعلام شد، در ژوئن ۲۰۲۲ نرخ ماهیانه منفی ۰.۱ درصد را در مقایسه با نرخ ۰.۲ درصد ماه مشابه سال قبل و نرخ ماهانه ۱.۱ درصد در می ۲۰۲۲ به ثبت رساند.

بنابراین نرخ تورم سالانه ۱۳.۲ درصد در ژوئن ۲۰۲۲ بوده است در مقایسه با ۱۳.۵ درصدی که در می ۲۰۲۲ ثبت شده بود.

سازمان مرکزی آمار مصر خبر داد که تورم سالانه در ماه ژوئن به ۱۳.۲ درصد کاهش یافت، در حالی که در ماه می ۱۳.۵ درصد بود که اولین کاهش از نوامبر(هفت ماه پیش) شمرده می‌شود اما در خصوص تورم ماهانه، قیمت‌ها از ۱.۱ درصد تورم در ماه مه به ۰.۱ درصد در ماه ژوئن کاهش یافت.

ارقام تورم تا پایان سال ۲۰۲۲ از هدف بانک مرکزی مصر که۷ درصد (افزایش دو واحد درصد یا کمتر) بوده فراتر رفته است.

مهمترین دلایل کاهش تورم سالانه در ژوئن گذشته کاهش به ترتیب ۱۸ و ۱۰ درصدی میوه‌ها و سبزیجات در این کشور اعلام شده است.