تغییر طرح نقل و انتقال سوابق بیمه بازنشستگی+جزئیات

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی دو شوری کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی موافقت کردند.

در نشست علنی امروز- چهارشنبه (۶بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان با بررسی دو شوری کلیات آن با ۱۸۹رای موافق و ۱۴ رای مخالف و ۳رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ آرای ماخوذه موافقت کردند.

نصرالله پژمانفر در مخالفت با این طرح گفت: بیمه و تامین اجتماعی، مسئله امنیت روحی و روانی را در جامعه فراهم می‌کند، اما این مسئله ساده و روان را به دلیل قوانین شتابزده پیچیده کردیم و تبعات زیادی برای بیمه شدگان دارد.

نماینده مردم مشهد افزود: برای این موضوع باید تدبیری اندیشیده شود با ارائه این طرح و پیشنهاد طرح پیچیده تر می‌شود همچنین ابهاماتی در تعاریف این طرح وجود دارد و حجم قابل توجهی از شکایات مردم را به دنبال خواهد داشت.

پژمانفر تصریح کرد: در این طرح به بیمه شده توجه نشده است و از دیگر اشکالات این طرح طولانی بودن فرآیند نقل و انتقالات است این طرح باید به کمیسیون برگردد و اصلاح شود.

بازگشت نظم به صندوق‌های بازنشستگان

شهریار حیدری به عنوان موافق این طرح گفت: این طرح در شرایطی تهیه شده که نظام بیمه دچار اشکالات زیادی هستند و با حضور کارشناسان این طرح بررسی شده است در تلاش است تا نظم و انضباطی به صندوق‌های بازنشستگان ببخشد.

نماینده قصر شیرین اظهارکرد: وضعیت گذشته برای بیمه شدگان مطلوب نیست افراد در این زمینه سرگردان و گله مند هستند در چنین شرایطی این طرح تهیه شده تا نظمی به بیمه شدگان ببخشد.

فاطمه محمد بیگی در موافقت با این طرح گفت: در این طرح به قشر کارمندان و کارگران توجه شده است و حتی نیروهای نظامی و انتظامی که مشمول انتقال می‌شوند و می‌خواهند در سنگر دیگری ایفای وظیفه کنند در مورد نقل و انتقالات صندوق‌ها با مشکل مواجه می‌شوند در مجموع پرداخت مابه التفاوت برای مردم مشکلاتی را به وجود آورده است.

حقوق بازنشستگان ضایع نشود

نماینده مردم قزوین اظهارکرد: این طرح به خوبی در کمیسیون بررسی شده و نمایندگان صندوق‌ها هم در این جلسات حضور داشتند پیشنهاد این است که کلیات این طرح تصویب شود و دوباره با دو شوری در کمیسیون بررسی شود.

محمد رضا دشتی اردکانی در مخالفت با این طرح گفت: ما دچار تورم قانون در کشور هستیم قانون‌های زیاد وضع می‌شود. این طرح مشکل چند نفر را در حل می‌کند؟ ما طرح‌های مهم تری از این موضوع در کشور داریم که باید رسیدگی شود.

وی افزود: بر اساس این طرح مابه تفاوت صندوق باید پرداخت شود در برخی از این صندوق ها، بازنشستگان تا ۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند و تبعیض بین پرداخت‌ها مشهود است به نظرم این با اصل ۴ قانون اساسی مغایرت دارد از ریاست مجلس خواستارم که با دوشوری بررسی شود تا حقوق بازنشستگان ضایع نشود.