بررسی معاملات بازار سهام در هفته جاری

بورس تهران در جریان معاملات این هفته با افت شاخص ها مواجه شد؛ هرچند که میزان افت شاخص ها خیلی زیاد نیست.

به گزارش فرتاک اقتصادی، این هفته شاخص کل بورس تهران حدود 31000 واحد، به میزان 2 درصد کاهش یافت. شاخص کل در دو روز معاملاتی تغییرات جزئی داشت و در سه روز دیگر، تغییراتی نسبتا بزرگ تر را ثبت کرد.

شاخص هم وزن هم این هفته با کاهش مواجه شد و به میزان 1.55 درصد افت کرد. اما وضعیت شاخص کل فرابورس بدتر بود و 678 واحد و به میزان 3.18 درصد کاهش یافت.

با توجه به اینکه در 5 روز معاملاتی میزان افت شاخص کل بورس تنها 2 درصد بوده، نمی توان افت این هفته را موثر و نگران کننده دانست اما از آنجا که بازار با یک روند فرسایشی همراه شده، این موضوع می تواند در معاملات هفته های آینده اثرگذار باشد.

ارزش معاملات جلب توجه نکرد

در سه روز ابتدایی معاملات این هفته ارزش معاملات خرد با افزایش مواجه بود اما افزایش ارزش معاملات به اندازه ای که تغییری قابل توجه داشته باشد نبود.

در روزهای یکشنبه و دوشنبه ارزش معاملات خرد به بیش از 4 هزار میلیارد تومان رسید اما دوباره در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ارزش معاملات به کمتر از 4 هزار میلیارد تومان رسید تا مشخص شود رشد ارزش معاملات در سه روز ابتدایی هفته حامل سیگنال خاصی نبوده است.

حقیقی ها هر روز پول خارج کردند

بازار سهام در معاملات این هفته از نظر ورود و خروج پول حقیقی اصلا وضعیت خوبی نداشت. در تمام 5 روز معاملاتی این هفته حقیقی ها سرمایه خود را از بورس خارج کردند.

بیشترین خروج پول در روز شنبه با بیش از 700 میلیارد تومان رخ داد. در چهار روز دیگر هم دو روز خروج بیش از 400 میلیارد تومانی ثبت شد، یک روز خروج بیش از 300 میلیارد تومان و یک روز خروج نزدیک به 300 میلیارد تومان.

به طور کلی حقیقی ها از ابتدای خرداد ماه تا انتهای این ماه، به جز دو روز در تمام روزهای معاملاتی پول خود را از بورس خارج کردند که این نشانه کم رمق بودن معاملات در سومین ماه سال 1401 است.

سردرگمی برای خرید و فروش اوراق بدهی و صندوق ها

در بخش ورود و خروج پول حقیقی از صندوق ها و اوراق بدهی، بیشتر خروج پول ثبت شده اما رقم آن به اندازه ای بزرگ نیست که چندان با اهمیت باشد.

حقیقی ها این هفته سه روز عملکرد تقریبا خنثی داشتند و در روز شنبه با خروج 230 میلیارد تومان و در روز چهارشنبه با ورود 210 میلیارد تومان به اوراق بدهی و صندوق ها، سردرگم بودن خود را نشان دادند.