بدترین هفته بورس در سال 1401 از نظر ارزش معاملات

این هفته هم شاخص های بورس و فرابورس با افت مواجه شدند، اما موضوع با اهمیت این بود که شاخص هم وزن بورس بیش از سه برابر شاخص کل بورس افت کرد.

به گزارش فرتاک اقتصادی،این هفته وضعیت نمادهای کوچک و متوسط بازار بدتر از نمادهای بزرگ و شاخص ساز بود. در حالی که شاخص کل بورس حدود 12 هزار واحد، معادل 83 صدم درصد افت کرد، شاخص هم وزن افت 11 هزار واحدی، معادل 2.73 درصد داشت که افت شاخص هم وزن بیش از سه برابر افت شاخص کل بود.

شاخص فرابورس هم 327 واحد، معادل 1.63 درصد افت کرد. با این حساب می توان گفت که در هفته جاری اکثر نمادهای شاخص ساز یا افت نکرده اند، یا اگر افتی داشته اند، بسیار کم بوده است.

این هفته بدترین هفته سال 1401 در میزان ارزش معاملات خرد بازار سهام بود. با وجود اینکه یک روز میان هفته تعطیل بود و تنها 4 روز معاملاتی وجود داشت، در سه روز رکورد کاهش ارزش معاملات خرد بازار شکسته شد.

ابتدا در روز شنبه ارزش معاملات برای اولین بار در سال 1401 به زیر 3000 میلیارد تومان رسید و رقم 2800 میلیارد تومان در این روز ثبت شد.

در روز دوشنبه وضعیت کمی بهبود یافت اما سه شنبه مجددا رکورد کاهش ارزش معاملات خرد با ثبت 2700 میلیارد تومان معامله جابجا شد. در روز چهارشنبه هم مجددا این رکورد شکسته شد و ارزش معاملات کمتر از 2600 میلیارد تومان بود.
چهارمین هفته متوالی خروج پول حقیقی

برای چهارمین هفته متوالی، در تمام روزهای معاملاتی خروج پول حقیقی از بازار ثبت شد. این هفته در روز شنبه 350 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

روز دوشنبه بیشترین رقم این هفته به ثبت رسید و حقیقی ها 750 میلیارد تومان از نقدینگی خود را از بازار خارج کردند. خروج نقدینگی در روز سه شنبه 400 میلیارد تومان بود و در روز چهارشنبه هم با وجود اینکه شاخص ها رشد کردند، حقیقی ها مجددا سهام خود را به حقوقی ها فروختند و بیش از 200 میلیارد تومان از پول خود را از بازار بردند.
تزریق 550 میلیارد تومان به اوراق بدهی و صندوق ها

هفته جاری یکی از آن هفته هایی بود که حقیقی ها رقم زیادی از نقدینگی خود را به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق کردند. تزریق پول حقیقی ها به این ابزارهای مالی به معنای ناامیدی آن ها از وضعیت بورس و رو آوردن به ابزارهایی است که سود ثابت و تضمین شده پرداخت می‌کنند.

در چهار روز معاملاتی این هفته حقیقی ها بیش از 550 میلیارد تومان نقدینگی به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق کردند که این موضوع با خروج پول آن ها از بازار سهام، مطابقت و همخوانی دارد.
فروشندگان قوی تر از خریداران

این هفته سومین هفته متوالی بود که در هیچ کدام از روزهای معاملاتی آن، قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی نبود.

طی 4 روز معاملاتی این هفته، در دو روز شاخص قدرت خریداران حقیقی عددی بین 1 و 0.9 بود. یک روز قدرت خریداران حقیقی 0.82 و یک روز هم 0.79 بود.

با این حساب همچنان قدرت خریداران حقیقی کمتر از فروشندگان حقیقی است و جالب اینجاست که از 31 اردیبهشت ماه تا به حال، تنها در 4 روز معاملاتی این معادله به هم خورده و خریداران حقیقی قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان حقیقی داشته اند.