افزایش هزینه وام مسکن در نیمه اردیبهشت

هزینه وام مسکن در میانه اردیبهشت سال جاری روندی صعودی داشته و شروع به افزایش کرد. افزایش قیمت اوراق تسه در این مقطع زمانی موجب شد تا هزینه وام برای متاهلین در سطح 97 میلیون تومان به ثبت برسد.

به گزارش فرتاک اقتصادی، هزینه وام مسکن در آغاز سال جاری روندی نزولی را آغاز کرده و پس از ثبت رکورد های بی سابقه در سال گذشته در شروع امسال کاهش چشمگیری را ثبت کرد.

البته این کاهش در روزهای آغازین سال با توجه به نزول سطح تقاضا اتفاق جدیدی نیست . آنچه در این روزها مهم تر بوده رشد دوباره قیمت ها در روزهای میانی اردیبهشت ماه بوده است.

در همین رابطه طبق آمار و ارقام ثبت شده در بازار مسکن هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن از مرز 100 هزار تومان عبور کرده و نرخ سود نیز به همین موازات صعودی شدو به سطح بالایی دست پیدا کرده است.
روند صعودی وام مسکن در نیمه اردیبهشت

قیمت اوراق تسه در بازار خرید و فروش این اوراق به صورت روزانه کشف می شود . این قیمت در هر روز متناسب با تغییرات عرضه و تقاضا جابجا شده و در نهایت در سطحی مشخص در سایت بانک مسکن به ثبت می رسد.

این رقم در روزهای پایانی سال 1400 به بالاتر از مرز 150 هزار تومان رسیده و رکورد بیش از دو سال را به ثبت رساند. در ادامه و با آغاز سال جدید معاملات این اوراق با مرز 100 هزار تومان شروع به نوسان کرده و پس از مدتی نزولی شد.

کارشناسان علت این اتفاق را کاهش تقاضای خریداران در رورهای نخستین عید می دانستند.

سپس با رونق بیشتر این بازار دوباره در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت وام بوده و هزینه اوراق در روز 11 اردیبهشت به مرز 101 هزار و 780 تومان به صورت متوسط رسید. رقمی که هزینه وام را دستخوش تغییر خواهد کرد.

سطح بالای هزینه وام در سال 1400

افزایش قیمت اوراق تسه در بازار وام مسکن موجب شد تا هزینه وام نیز در این روزها تغییر کند. به طور کلی خریداران اوراق میتوانند برمبنای اعتبار این برگه ها از بانک مسکن وام جهت خرید خانه و وام جعاله جهت تعمیر استفاده کنند. اعتبار اوراق برابر با 500 هزار تومان بوده و سقف دریافت وام نیز به صورت مشخص توسط بانک مسکن اعلام می شود.

دو برابر شدن این رقم در میانه سال گذشته موجب تشدید موج تقاضا شده و این اتفاق قیمت اوراق را صعودی کرد.

در نهایت رشد قیمت اوراق در روزهای اخیر موجب شدتا هزینه وام مسکن برای مجردین در روز 11 اردیبهشت 1401 برابر با 57 میلیون تومان ثبت شده و این رقم برای متاهلین معادل با 97 میلیون و 710 هزار تومان به ثبت برسد.