اختلاف تحلیل گران و معامله گران در بازار طلا

شاید کسی پیش بینی نمی کرد طلا همچنین واکنش شدیدی به بیانیه فدرال رزرو نشان بدهد. پس از این نشست و اعلام اینکه به زودی نرخ بهره هدف افزایش پیدا خواهد کرد، طلا با سرعت به زیر مرز 1800 دلار سقوط کرد. اما نگاه تحلیل گران در مورد آینده طلا چیست؟

به نظر می رسد طلا سیگنال های کاهشی زیادی از بیانیه و سخنان جرومی پاول دریافت کرده باشد. واکاوی سیگنال های صادر شه نشان می دهد علاوه بر اعلام قریب الوقوع بودن افزایش نرخ بهره، سخنان جرومی پاول درباره اقدامات هجومی فدرال رزرو برای مقابله با تورم فزاینده این روزها بیش از پیش بازار طلا را نگران کرده است. یکی از تفاوت های قبل از نشست و بعد از نشست می تواند به این موضوع برگردد که قبل از نشست فدرال رزرو بازارها بر روی 4 بار افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی حساب کرده بودند، اما اکنون بازارها 5 افزایش نرخ بهره را به دلیل موضع هجومی بانک مرکزی برای اقدامات انقباضی پیش بینی می کنند.

تغییر موضع تحلیل گران

در حالی که هفته های پیش نظرسنجی درباره نوسان قیمتی کوتاه مدت طلا حکایت از خوش بینی درباره صعود قیمت طلا داشت، اکنون به نظر می رسد میان تحلیل گران و معامله گران اختلاف افتاده است. در حالی که از میان 14 شرکت کننده در نظرسنجی وال استریت سایت کیتکو فقط 4 نفر معادل با 29 درصد اعتقاد داشتند که طلا هفته آینده صعودی است، 7 نفر معادل با نیمی از این کارشناسان بازار بر نزولی بودن قیمت طلا تاکید داشتند. این در حالی است که نتایج نظرسنجی مین استریت این سایت که از میان معامله گران خرد به عمل می آید نشان می دهد آنها نسبت به تحلیل گران خوش بین تر هستند. 55 درصد از این معامله گران اعتقاد دارند قیمت طلا هفته آینده صعود خواهد کرد و فقط 32 درصد به نزولی بودن قیمت طلا رای دادند.